מהו קצב החיים הראוי? ומה ראוי לעשות בנידון?

התחושה שלי היא שהטכנולוגיה הביאה את האנושות לקצב חיים לא אנושי. (כתבתי על כך בעבר במאמרים Nokia – disconnecting families , ולהמציא את הלילה מחדש).

אז נקודה ראשונה לדיון היא האם המצב אכן כך? כאמור, אני חושב שאכן כן, אנחנו רצים מהר מדי.

הנקודה השניה שיש לברר היא- מה אפשר לעשות בנידון?

מצאתי באינטרנט אתר ישראלי שמנסה לעודד האטה של קצב החיים- slow. יש שם תכנים מאד מעניינים בעניין ואני נוטה להזדהות איתם.

לי אישית נראה שבאופן כללי להאט את קצב החיים כיום זה גישה נכונה, ומכך אני גוזר כמה מסקנות ראשוניות:

א. ראוי לחיות בפשטות, להמעיט בהוצאות, כדי שלא נצטרך לרדוף אחרי הכנסות (פעמונים כבר אמרנו…). כדוגמא בולטת אני יכול לציין שמצדי אפשר לקצץ באופן חריף ברמת האירועים המקובלת לחתונות וכו'. רק שאני מודע לכך שקשה להאמין ששינוי ציבורי שכזה יקרה מעצמו. אני מקווה שלא נגיע למשבר שיאלץ אותנו להסתפק במועט.

חשוב לי לציין שאין לי פתרון לקושי של משפחות ברוכות ילדים שבמצב הכלכלי היום לא ההוצאות הבסיסיות שלהן גבוהות ואין להן אפשרות להשיג את ההכנסות הנדרשות. אין היום קצבאות ילדים, ושוק העבודה ממש לא מתחשב במי שיש לו משפחה מאחוריו, להיפך, זה המשפחה היא רק הפרעה במציאת עבודה. (אם למישהו יש רעיונות לשיפור בהקשר הזה של משפחה – הוצאות – עבודה, אשמח לשמוע).

ב. במקום מרדף חומרי אני מאמין באפשרות בנייתו של עולם רוחני עשיר בקרבו של כל אחד ואחד. לכן חוץ מלהמעיט בהוצאות, צריך גם לפתח תודעה ציבורית שמעודדת התעלות רוחנית ולא רדיפה חומרית. הערכה כללית כלפי למידה והרחבת הדעת, ויחד עם זה פעילות למען החברה, זה יכול להיות דבר גדול.

בעניין זה לא צריך משבר גדול כדי ליצור שינוי ציבורי. גם התאגדות קטנה של אוהבי דעת יכולה לתרום להם עצמם, ואולי תצליח גם להרחיב מעגליה. זה בעצם מה שאני מנסה לעשות במיילים ובדיון שאני מנסה לפתח.

שאלה שתמיד מלוה אותי בנושאים שכאלה-

הנושא שהעליתי הוא נושא חדש שבעבר לא היה קיים. קצב החיים שהואץ בימינו לא נידון במפורש במקרא, בחז"ל ולא ברבותינו האחרונים. איך יוצרים דיון תורני בנושא כזה?

  • תגובות
  • אודות המאמר

חובה להתחבר לאתר בכדי להוסיף תגובה - התחברות

2014 © בכל דרכיך דעהו