מה התשובה להורים ששואלים כמה ילדים לנסות ללדת?

 

השאלה שבכותרת מעסיקה כל זוג נשוי, גם אם אין הדיון מעבר לקירות הבית.

לא מצאתי דיונים הלכתיים ברורים בשאלה הזו עצמה, בעיקר ראיתי שמעודדים ללדת כמה שיותר, לפי יכולת ההורים, וזו אמירה מאד כללית ומעורפלת.

הרב אליעזר מלמד הוציא לאחרונה כרך חדש של פניני הלכה 'ברכת הבית וברכתו', ויש בו פרק שמסכם את דעתו בעניין קיום מצוות פרו ורבו- http://ph.yhb.org.il/14-05-16/#ref_15. אני ממליץ מאד לקרוא.

 

לי כשלעצמי עלתה סברא שכיום שהאנושות התרבתה בלי עין הרע (אפשר לקרוא על כך בקישור זה- אוכלוסיית העולם), אולי יש פחות עניין בריבוי כמותי נוסף, כי כבר כבשנו את הארץ, ועיקר עניין פרו ורבו הוא המשך הדורות של בני האדם ולא הגדלת הכמות של בני האדם על פני כדור הארץ. הייתי ממשיל זאת לאדם שהתבגר והגיע לגובה 1.80, אין לנו עניין שיקח הורמנים וכל מיני אמצעים כדי שיגיע לגובה 2.50 מטר. כך גם כמות האנשים בעולם הגיע לרמה גבוהה ועמידה, וכעת המשימה היא לשמור על מה שיש ולא להוסיף עוד כמות.

אם הולכים עם הסברא הזאת אז ההידור להוליד ילדים רבים נחלש מאד בימינו. ראיתי הערכה שממוצע של 2.3 ילדים למשפחה מביא לשימור הכמות הקיימת של האנשים לאורך הדורות הבאים, כך שאם המטרה היא שימור, הרי שמשפחות של 4 ילדים הן הרבה יותר מכך, ומשפחות של 7-10 ילדים הם ממש הרבה יותר מכך.

אבל אולי כל הסברא הזאת הבל, כי אם מה שהתורה מצווה זה גזירת הכתוב להתרבות כמה שיותר. אז אין עצה ואין תבונה כנגד ד'.

 • תגובות
 • אודות המאמר
70
 1. 30/11/2014 at 11:19שם  תגובה

  שלום אוריאל
  בעם ישראל ההמחשבה היא שונה. אנו עם ששלישו הושמד ע"י הצורר הנאצי. שלישו היתבולל מאז אותו שמד. כדי לשמר את עצמינו מוכרחים ריבוי, כל אחד לפי כוחו. ועוד נקודה. אנחנו עם שמאבד את תרבותו- את אופיו, יותר מחצי מהעם אינו גדל על ברכי התרבות הישראלית של לימוד התורה וקיום מצוותיה. חלק משינוי והמהפך בחיי העם שלנו או בעצם החזרה למה שאנחנו באמת, ייעשה על ידי משפחות ברוכות ילדים המתמסרות לחינוך הילדים וגידולם על ברכי תורה ומצוות. יש להאריך בזה אך נקצר.
  יישר כוחך על האתר!

 2. 14/12/2014 at 6:08תובנה  תגובה

  תגובה שקיבלתי במייל:
  יצאתי מבולבל. מצד אחד יש היגיון בדבריך. מצד שני זה לא מתיישב עם ההלכה הפשוטה? שמא יש לעדכן אותה?

 3. 14/12/2014 at 6:08תובנה  תגובה

  תשובתי לתגובה:
  לא נכון להתנסח שצריך לעדכן את ההלכה, אלא מאחר שהמציאות השתנתה אז הדרכת ההלכה מתייחסת למציאות החדשה שעומדת לפנינו ונותנת הדרכות מתאימות. כלומר ההלכה היא אותה הלכה ברמה העקרונית, אין כאן עדכון של ההלכה אלא של המציאות, שדורשת מענה שונה מדורות קודמים בהם המציאות היתה שונה.
  כתבתי על כך במאמר- הלכה מסורתית בדור של שינוי.

  לדוגמא בהקשר של ילודה, אם הטענה שלי נכונה הרי שתמיד הדרכת התורה היא לעודד פריה ורביה לצורך כיבוש העולם וקיומו, אלא שברוב הדורות זה דרש מהאנושות לנסות להתרבות כמה שיותר ולהוליד כמה שיותר ילדים, ואילו בדורנו שהעולם נכבש והגענו למטרה שהתורה הציבה שהאדם יכבוש את העולם, הרי שההדרכה היא להמשיך בילודה מקיימת ואין חובה בילודה מעבר לכך.

 4. 12/04/2015 at 16:56ולתתך עליון  תגובה

  כמה בלי מחשבה!
  עם ישראל בסכנת התבוללות בכל מקום, בעיקר בחו"ל
  עם ישראל בסכנה דמוגרפית איומה בעיקר בארץ.
  פחות מארבעה ילדים לזוג הורים אינו משמר אפילו את גודל הציבור כפי שהוא.
  אם ניקח בחשבון את מי שאינם בונים משפחות מכל הסיבות.

  בתקופתי היו בישיבות בוגרי ישיבות תיכוניות, וגם אחרים שהגיעו ממשפחות של שניים או שלושה ילדים...
  בקצב הזה היינו נשחקים מזמן מהתבוללות המלחמות וכו'
  כל המחשבות על תכנון ילודה וכד' הרסניות ביותר.

 5. 16/04/2015 at 16:20מאמין  תגובה

  אדם שיודע שחלקו בהולדה קטן, ושהאדם הוא בעיקרו נשמה שאותה מעניק הבורא ישירות, אינו מתחבט בשאלות כאלה.

 6. 12/05/2015 at 13:43יהודיה מאמינה  תגובה

  ראיתי באחד הספרים לפני שנים (שכחתי איזה), שאחת המטרות שלנו בפריה ורביה היא להרבות חיילים לעבודתו יתברך. והדברים פשוטים וברורים - לא מדובר רק על "שימור", מדובר על כך שככל שיהיו לנו עוד יהודים הולכים בדרך השם, יגדל כבודו של השם בעולם ויגדל שמו בעולם, וזו מצווה דאוריתא, לקדש את שמו. ברור שלא כל אשה מסוגלת לכך, ואני עצמי במצב שמחייב אותי להפסקות של כשנתיים בין לידה להריון, אבל זה עדיין מאפשר להביא לא מעט ילדים לעולם.
  בנוסף, אם לדבר סטטיסטית, 2.3 ילדים נכון לעולם "נורמלי". לא לעולם בו עובדים קשה כדי להשמיד אותנו. עם ישראל מונה היום כ-12 מיליון איש, וזה כאשר המספר הזה ככל הנראה כולל גם אנשים שמגדירים את עצמם יהודים אך אינם יהודים על פי ההלכה. ייקח עוד שנים רבות עד שמספרנו יגיע למספר שהיינו לפני השואה - 18 מיליון יהודים. עד אז, לנו, לכל אשה יהודיה שמסוגלת ולבעלה ביחד איתה - יש עבודה קשה: ללדת ילדים יהודיים ולגדל אותם לעבודת השם.

 7. 12/05/2015 at 14:02יהודיה מאמינה  תגובה

  שכחתי עוד נקודה חשובה.
  "אין בן דוד בא עד שיכלו כל הנשמות שבגוף" (נידה יג:) וע"פ רש"י שם עד שכל הנשמות שאמורות להגיע לעולם יגיעו. דהיינו, אשה שמביאה עוד נשמות לעולם מסייעת בגופה להבאת המשיח.
  ומעניין שיש תוספות ישנים ביבמות (סב.) שאומר שאם עם ישראל היו זכאים היו יולדות ששה בכרס אחת ומשיח מגיע מהר. וזה דומה למה שאנחנו רואים היום שיש ריבוי של תאומים, שלישיות, ואפילו רביעיות וחמישיות. הקב"ה מזכה אותנו בילדים רבים בכרס אחת לקירוב ביאת משיח! איזו אשה שמסוגלת לכך נפשית וגופנית תגיד לו לזכות הזו להביא את המשיח במו גופה?

חובה להתחבר לאתר בכדי להוסיף תגובה - התחברות

תאריך 23/11/2014
קטגוריה משפחה, עבודה
2014 © בכל דרכיך דעהו