התשובה נמצאת אצלך!

יש שאלות שכדי לענות עליהן בצורה נכונה צריך להתבונן החוצה. אבל אסור לנו לשכוח את השאלות שהתשובה עליהן נמצאת אצלנו פנימה. ורק אצלנו.

האם משתלם לקנות בסופר שבצד זה או בסופר שבצד השני? האם נגיע מהר יותר עם ניסע מדרך זו או שמא מהדרך האחרת? איך הכי פונקציונלי לתכנן את המטבח? ואיך מחשבים מסלול של טיל?

השאלות שהוצגו עד כאן הן שאלות חיצוניות שהתשובה עליהן צריכה לבוא מתוך מחקר חיצוני. כדי לדעת איפה עדיף לקנות, באיזו דרך ליסוע, ושאר אין סוף השאלות שאנחנו פוגשים בעולם שסביבנו, צריך להתבונן בעולם שסביבנו, ללמוד את הגורמים השונים שבו – ולהכריע.

 

אבל יש שאלות שגם אלפי שנים של התבוננות כלפי חוץ לא יספקו לנו תשובה עליהן.

בשביל מה לחיות? מי אני? מה אני רוצה לעשות עם עצמי? עם מי אני רוצה להתחתן? איפה לגור? במה לעבוד? איפה אני רואה את עצמי עוד חמש שנים?

 

לכאורה לאנשים מאמינים יש פתרון פשוט לשאלות מסוג זה- התורה היא האמת הפנימית שלנו. אפילו כשנדמה לנו שיש נקודות בתורה שאנחנו לא מחוברים אליהן, האמונה מסבירה לנו, שזו רק אשליה אופטית. הנשמה שלנו תמיד דבקה בתורה, רק הגוף מפריע לקשר הפנימי העמוק הזה.

אז הנה נגמרו השאלות. אנחנו חיים בשביל לעבוד את ד'. יש לנו נשמה יהודית שרוצה לשמור תורה ומצוות. רק נשאל את הרב ונקבל תשובה לכל שאלותינו.

 

הבעיה היא שהקב"ה החליט לעשות לנו חיים קשים, הוא לא גילה לנו בתורה את הגדרת התפקיד המיוחדת לכל אחד ואחד. אפילו הרבנים שלנו לא יודעים להגיד לנו מה התפקיד המיוחד של כל אחד ואחד מאיתנו.

 

אז אם התורה לא עונה לנו בצורה מדוייקת על השאלות הללו? אז מה תפקידהּ?

התורה מלמדת אותנו להודות על האמת, להכיר בכך שלא כל האמת נמצאת אצלנו. כדי שאדם יזכה להתעלות הוא נדרש להקשיב לדבר ד' הבא אליו דרך התורה, בין אם זה מתאים לו ובין אם לא. מוטל עלינו לומר 'נעשה ונשמע', ולהיות מוכנים לבצע כל פקודה אלוקית, בלי שום תלות בהבנה שלנו ובחיבור שלנו לאותה פקודה.

לקיים את כל גדרי ההלכה זו מדרגה חשובה וגדולה. אלא שבלית ברירה אנחנו נדרשים למדרגה נוספת.

על גבי השלב של הודאה על האמת, מוטל עלינו לבנות קומה נוספת – להיות דוברי אמת בלבבנו. למצוא את הנתיב המיוחד שלנו בכל אותם השאלות שנשארו פתוחות גם אחרי שקיבלנו על עצמנו עול מלכות שמים.

 

התורה השאירה לנו את כל האפשרויות בבחירת המקצוע שלנו, גם בבחירת מקום המגורים אפשר לגור בכל מקום (בארץ ישראל), ובבחירת בת זוג או בן זוג בוחרים אחד, אבל מתוך מבחר. את הילדים אנחנו לא בוחרים, אבל אנחנו כן בוחרים איך לחנך אותם, וכבר לימדנו שלמה המלך- חנוך לנער על פי דרכו, ואין חינוך אחיד שמתאים לכולם.

את הבחירה הנכונה בין כל האפשרויות הללו, נוכל לעשות רק מתוך מבט פנימי ואישי. הרי גם אם תנסה ללכת למדריך הורים שילמד אותך איך לחנך את ילדיך, תגלה שהוא אומר לך- חנך אותם באופן טבעי. רגע… אם זה קנוי לנו בטבע, אז למה הלכתי למדריך חיצוני?

כנראה שאיבדנו את הטבע שלנו, את המבט הפנימי שלנו. צריך לחפש מחדש את המצפן הפנימי שיתן לנו את התשובות לאותן שאלות שרק אנחנו יכולים לענות עליהן.

עצם המודעות לכך שהתשובה נמצאת אצלנו, ואצלנו בלבד, היא פתח גדול מאד להתקדמות. אם נתמיד בכיוון החשיבה הזה ונתחיל לחפש בקרבנו את התשובות – בסופו של דבר נמצא אותן.

 

"יחד עם ההודאה על האמת הרחבה, הבאה מאופקים כ"כ רחוקים, יהיה דובר אמת בלבבו, לדלות את מי האמת ממעמקיו הוא. ויהיה דובר אמת בלבבו." (עולת ראי"ה)

  • תגובות
הוספת תגובה

2013 © תובנה - ערכים בעולם מודרני